banner68

banner101

banner108
19 Nisan 2024 Cuma

Miting havasında açılış

Öğrenci eşanlamlısı

Öğrenci kelimesi özellikle Türk Dil Kurumunda en çok başvurulan Türkçe kelimeler arasında yer almaktadır.

22 Şubat 2024 Perşembe 15:46
Öğrenci eşanlamlısı

Öğrenci kelimesi özellikle Türk Dil Kurumunda en çok başvurulan Türkçe kelimeler arasında yer almaktadır. Bu kelimenin sözlükteki eşanlam karşılığı olarak da Talebe kelimesi yer almaktadır. Fakat bu kelime geçmiş dönemlerde daha yoğun olarak kullanılmıştır. Talebe ya da yeni adıyla öğrenci kelimesi en çok eğitimciler tarafından kullanılmaktadır. Bu bakımdan öğrencileriniz için daha sade terim olarak öğrenci ya da eski ismiyla talebe kelimesi kullanabilirsiniz.

 

Öğrenci kelimesi pek çok özelliklere de sahiptir. Bu sözcük daha çok çeşitli eğitim kurumlarında eğitim görenler için kullanılmaktadır. Bu merkezler arasında ilk,orta ve üniversiteler ve dini medreseler yer almaktadır. Talebe ya da öğrenci sözcüğü genel itibariyle eğitimciler tarafından eğitim görenleri çağırma tarzından da kullanılmaktadır.Özet olarak bu kelime hem çağrıştırıcı hem de tabir edici olarak kullanılmaktadır.

 

Türk Dil Kurumu tarafından yapılan güncelleme sayesinde öğrenci eşanlamlısı talebe yerine daha dikkat çekici bir kelime olarak öğrenci kelimesi tercih edilmiştir. Öğrenci kelimesi bugün en çok Türkiye ve modern Avrupa ülkeleri üzerinden kullanılmaktadır.

 

Öğrenci Kelimesinin Zıt Kelimesi Bulunuyor mu?

 

Öğrenci kelimesinin Türk Dil Kurumu bünyesinde yer alan sözlüklerde ise herhangi zıt kelimeleri yoktur. Bu bakımdan öğrenci eşanlamlısı tam zıt kelimesi olmaması bu kelimenin Türk Dil Kurumunda da sıradışı bir kelime olmasını sağlamaktadır.

 

Talebe kelimesinin tek eşanlamlısı ise öğrenci kelimesidir. Bu bakımdan öğrenci kelimesinin en dikkat çekici özellikleri arasında sadece talebe gibi bir adet eşanlamlısı olmasıdır. Öğrenci kelimesi doğrudan tek başına kullanılan bir kelimedir. Bu bakımdan cümlelerinizin içerisinde bu terimi tek anlamda kullanabilirsiniz.

 

Öğrenci İle Talebe Kelimesi Aynı Mı?

 

Evet öğrenci eşanlamlısı ile talebe kelimesi anlam bütünlüğü bakımından da aynıdır. Yani her iki kelime arasında anlamları bakımından herhangi farklılıklar söz konusu değildir. Bu nedenle sözlü konuşmalarınızda öğrencilerinize ister öğrenci ister talebe sözcüğünü kullanabilirsiniz.

 

Haber Merkezi

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV