banner90

banner86

banner78
27 Haziran 2022 Pazartesi

banner79

BÜYÜKŞEHİRDEN EMEKLİLER EVİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ‘İkinci Bahar Emekli Evi’nin açılışını gerçekleştirdi.

25 Mart 2018 Pazar 15:00
BÜYÜKŞEHİRDEN EMEKLİLER EVİ
 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ‘İkinci Bahar Emekli Evi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, emekli vatandaşların emeklilik süreçlerini daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri ve kaliteli vakit geçirebilmeleri amacıyla 'İkinci Bahar Emekli Evi'ni hizmete açtı.

 

Yenişehir Bölge Parkı’nda gerçekleştirilen açılışa, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Veysel Topkaya, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Yenişehir İlçe Müftüsü Halil Uzun, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var, Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, meclis üyeleri, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda Mersinli vatandaş katıldı.

“Mersin’imizi yaşlı dostu bir kent haline getirmek için dur durak bilmeden çalışıyoruz”

Konuşmasında göreve geldikleri günden bu yana geçen 4 yıllık süre zarfında Mersin’i 7’den 77’ye tüm vatandaşların huzur, güven ve refah içerisinde yaşayabilecekleri bir kent haline getirmek için çalıştıklarını ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Başta dezavantajlı guruplar olmak üzere bütün toplum kesimlerini hiçbir ayırım gözetmeksizin aynı hasbi duygularla, sevgi ve şefkatle kucaklıyoruz. Mersin’imizi engelli dostu, çocuk dostu, kadın dostu, genç dostu, çevre dostu ve tabii ki yaşlı dostu bir kent haline getirmek için dur durak bilmeden çalışıyoruz. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Teşkilatı ile birlikte yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Tecrübeleriyle yolumuzu aydınlatan, hayatlarının en verimli çağlarını ülkesi ve milletine hizmet ederek geçiren yaş almışlarımızın huzur ve refahını sağlamayı hem sosyal belediyecilik anlayışımızın gereği, hem de bir vefa ve insani bir görev olarak görüyoruz” dedi.

 

“Emekli Evi nesiller arası tecrübe aktarımının önemli temas noktalarından biri haline gelecek”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yaş almışların her daim yanlarında olduklarını belirten Başkan Kocamaz, hayata geçirdikleri hizmetlerden de bahsederek, “Bugün sizlerle birlikte hizmete açtığımız İkinci Bahar Emekli Evimiz de emekli vatandaşlarımızın yaşamlarını daha iyi şartlarda yeni dostluklar kurarak ve kaliteli vakit geçirerek sürdürebilmeleri için hizmet verecektir. 55 yaş üstü tüm emeklilerin faydalanabileceği evde oluşturduğumuz kültür-sanat ortamında vatandaşlarımız çay, kahve, su gibi hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanacaklardır. Günlük gazete, çeşitli konularda dergi ve kitapların yer alacağı bir kütüphanesi de bulunan bu evden yararlanmak isteyen vatandaşlarımıza birer üyelik kartı çıkartacağız. Müdavimleri için günübirlik geziler, çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler düzenleyeceğimiz, psiko-sosyal danışmanlık hizmeti vereceğimiz Emekli Evimizi aynı zamanda nesiller arası tecrübe aktarımının önemli temas noktalarından biri haline getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Yaşlıya saygı bilinci gelişecek”

 

Ülkenin geleceğini temsil eden çocuk ve gençler ile tecrübe timsali yaş almışları bir araya getirmenin, karşılıklı tecrübe ve sevgi paylaşımında bulunmalarını sağlamanın çok daha önemli bir sosyal sorumluluk olduğundan söz eden Başkan Kocamaz, “Bu nedenle biz, İkinci Bahar Emekli Evi çatısı altında düzenleyeceğimiz çeşitli organizasyonlarla yaş almışlarımızla gençlerimizi bir araya getireceğiz. Kuşaklar arası dayanışmanın ve yaşlıya saygı bilincinin geliştirilmesi için çalışacağız. Bu konuda toplumda ve gençlerimizde farkındalık oluşturacağız. Çocuklarımızın milli ve manevi değerlerine bağlı, vatanını ve milletini seven, toplum içinde saygınlığı olan bireyler olarak yetişmelerine bu şekilde katkı sağlayacağız. Kelimenin tam manasıyla umut ile tecrübeyi bir araya getirmek suretiyle, yaş almışlarımızın ve gençlerimizin serbest zamanlarının bir kısmını en iyi şekilde değerlendirmeleri için güzel bir zemin oluşturacağız. Bir yandan yaş almışlarımızın hayata katılma ve tutunma süreçlerine katkı sağlarken öte yandan paha biçilmez tecrübelerini gençlerimize aktarmaları için her türlü altyapıyı hazırlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Kocamaz Yaşlılar Haftası’nı kutladı

 

18-24 Mart tarihleri arasının her yıl Yaşlılar Haftası olarak kutlandığını da değinen Başkan Kocamaz,  “Kadim Türk kültürü, İslam ahlak ve fazileti, öğretileri ile yetişen bizler, saygıdeğer büyüklerimizi yük değil şans olarak gören, onların varlıklarından mutluluk duyan, onlara saygı ve hürmette kusur etmeyen bir geleneğe sahibiz. Bilgi ve tecrübelerine her fırsatta başvurduğumuz, baş tacı ettiğimiz büyüklerimize gösterdiğimiz hürmet ve muhabbet, gelecek nesillerimiz için güzel bir örnek oluşturacak, toplumsal birliğimizin güçlenmesine ve geleceğe daha umutlu bakmamızı sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Yaşlılar Haftası’nı en kalbi duygularımla kutluyor, bugünlerimizin mimarları olan değerli büyüklerimize sağlıklı, mutlu, huzurlu ve kaliteli uzun ömürler diliyorum. Bugün açılışını yaptığımız İkinci Bahar Emekli Evinin ilimize ve yaş almışlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Sizleri en kalbi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum” diye belirtti.

 

Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak da konuşmasında, emeklilere bu güzel tesisi kazandıran Başkan Kocamaz’a teşekkürlerini iletti.  Konuşmaların ardından Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri tarafından dualar eşliğinde kesilen kurdele ile ‘İkinci Bahar Emekli Evi’nin açılışı gerçekleştirildi.

 

Bu evde sevinçler ve hüzünler paylaşılacak

 

Sohbet, dinlenme, oyun, sağlık, sanat ve kültür alanlarının yer alacağı İkinci Bahar Emekli Evi'nde, emekliler anılar, sevinçler ve hüzünlerini paylaşacaklar. 55 yaş üstü emeklilerin faydalanabileceği İkinci Bahar Emekli Evi'nde, vatandaşlar çalışma hayatlarını bitirdikten sonra evde vakit doldurmak ve zamanlarını boş yere harcamak yerine burada birbirleriyle sohbet edebilme fırsatını bulacak. Vatandaşlar Emekli Evi'nde diş taraması, tansiyon ve şeker ölçümü gibi sağlık hizmetleri de alabilecek ve saz, keman kursu ve müzikal koro gibi kurslara da katılabilecek. Çay, kahve, su gibi içecekler ücretsiz olacak. Ayrıca günlük gazete, kitap ve dergi de bulunacak. Emekliler, psiko-sosyal danışmanlık hizmetlerinden de faydalanabilecek.

Haldun OKDEMİR

    Yorumlar

banner87
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

banner68
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV