08 Temmuz 2020 Çarşamba

Çin'de Veba Paniği

UMUDUM

11 Mart 2020, 16:56
UMUDUM
Çiğdem Gelbul Paydak
 Temennim millet ve dünya olarak bu yeni ay ile daha fazla yıkıcı üzücü olaylar ve kayıplar  yaşamamamız. Hepimiz millet olarak çok üzüldük yıprandık  ve yorulduk.

Rumi’nin güzel bir sözünü hatırlıyorum kendime aldığım notlardan; Unutma insanın dili şikayete alıştımı birkere, ruhu daralmaya, gönlü sıkılmaya  başlar.Ama içini ferah tutarsan, şikayetlenmeyi bırakırsan, şükretmenin olumlu düşünmenin bir yolunu bulursan gönül evin de bir o kadar genişler.

Sevdiğim başka bir söz daha “Şu hayatta sert ve katı olanlar eninde sonunda kırılır.Yumuşak huylu ve esnek olanlarsa sonunda daima kazanır.Rüzgar kocaman ağaçları devirir de incecik fidanlara zarar veremez.

UMUT... Hiç bitmeyen bahar mevsimidir, içinde karda yağar, fırtınada kopar.Ama çiçekler açmaya hep devam eder...

 Duygularımız birbirine bakarak gelişir.Bu beynimizde ki ayna görevi yapan nöronlarla bağlantılı olarak karşı tarafın acısını mutluluğunu anlayarak empati kurmamızı sağlar.  Şimdi yanınıza biri gelse ortada hiçbirşey yokken kahkahalarla gülse  bizde güleriz değil mi? Maalesef öfkede böyle . Bebeklere kızgın bir yüzle baktığınızda ağlarlar örneğin ,güldüğümüzde gülerler. Büyüdüğümüzde de durum çok farklı değildir içinde yaşanılan sosyo psikolojik ortam pek çok şeyi belirler ve  bizi kıskacına alır. Herkesin birbirine bağırdığı bir ortamda sizin sakin kalmanız mümkün değildir. Herkesin gergin olduğu bir ortamda sizin neşeli olmanız güçtür. Dürüstlük kadar önemli bir değerden uzak kalmış bir toplumda sizin temiz kalmanız zordur.

Daha güzel bir dünya elbetteki mümkün; Bu dünya köleliği gördü, ortaçağı yaşadı ve daha neler yaşadı,  yine de  her seferinde insanlar bir çıkış yolu buldu,  inanıyorum tekrar bulacaklar.

Sorunlar ağırlaştıkça çözümler de kendini gösterir. Kim dost kim düşman daha net ortaya çıkar, saflar belirginleşir. Özgür, sevecen,  çalışkan ,sorumluluk sahibi bireylerin oluşturduğu bir dünyada , toplumda herkesin neşeli , güvende ve sevgi dolu olması kaçınılmazdır. Gerçek dostluklar , ve insanların birbirlerine karşı daha kibar oldukları huzurlu ortamlar oluşur. Çünkü mutluluk  gibi mutsuzluk da bulaşıcıdır.Son okuduğum  Kaptan Kazım’ın Sağ yanağı kitabını tavsiye etmek isterim. Ayşe Güren bu kitabında insanların yaşama sevincini , hayal kurma özgürlüğünü , insanın ve doğanın ritmine uygun yaşama isteğini mistik ve fantastik olarak değilde son derece bilimsel nedenlere bağlayarak anlatmış.Kitapta ki herkes çok kibar ve  birbirine karşı saygılı. Ben bu ortamı, bu toplumu özledim.Dostluğu , kültürel değerlerimizi , kibarlığı , birlikte şarkı söylemeyi,  güveni, huzuru özledim.Birlik içinde birlikte ve beraber olmayı özledim. Kısacası Özümüzü özledim.

 

                         Sevgi ve Saygılarımla,

 

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Bölge'nin En Güncel Haberi Tamsayfa.Net - 23 Mayıs 2019 Manşeti
ARŞİV
banner41