banner57

banner56
28 Mayıs 2020 Perşembe

“Bu Taksi İlaçlanmıştır“

MERSİN PLANLAMA SORUNLARI

07 Aralık 2016, 16:23
MERSİN PLANLAMA SORUNLARI
Mustafa ZEREN
 2013 yerel seçimleri sonrası geçen yaklaşık 3 yıllık sürede ilçe ve Büyükşehir Belediyeleri imarla ilgili Mersinimizin sorunlarını çözmek adına mücadele vermektedirler. Yaklaşık 10 yıldır halk arasında konuşulan 1/5000 ölçekli nazım plan çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Henüz kesinleşmiş olmamasına rağmen 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı büyük tartışmalarla mecliste onaylandı. Alt ölçek planlarda parti grupları arasında bu tartışmaların artarak devam etmesi muhtemeldir. Kentimizin geleceğini ilgilendiren planlama konularında siyaseti bir kenara bırakarak öncelikle Mersin ekonomisi ve vizyonu düşünülerek hareket edilmesi doğru sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Bu arada Büyükşehir Belediyesinin aldığı bir meclis kararı ile ‘’revizyon yapılan ilçelerde plan değişiklik teklifi kabul edilmemesi’’’ vatandaşın haklı talepleri ve sorunlarını meclise taşımasını engelleyen olumsuz bir karardır. Plan onay aşamalarının uzaması halinde bu karar şehrimizin önünü tıkayacaktır. Ayrıca imar plan mevzuat ve yönetmeliklere aykırı bir karardır. Özellikle Büyükşehir İmar Dairesi yapılan operasyonlar sonrası rutin işleyişini kaybetmiş ve ciddi bir kadro sıkıntısı yaşamaktadır. Planlama süreçleri, meclise sevk ve idaresi işlemleri uzun süreler almaktadır. Umarım en kısa sürede personelin iyi niyetle çalışması ile taşlar yerine oturur.

Mersinimiz yeni sanayi alanları, turizm yatırımları, kentsel dönüşüm projeleri beklemede, tarım sektöründe, ulaşımda sıkıntılar var, ilçeler plan sorunları çözülmeden hareket edemiyor. Önümüzdeki 3 aylık süreçte imar planlarının onaylanarak şehrimizin artık yatırımlara, daha büyük projelere fırsat yaratmasını umut ediyorum.

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

banner48
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Bölge'nin En Güncel Haberi Tamsayfa.Net - 23 Mayıs 2019 Manşeti
ARŞİV
banner41