banner57

banner56
28 Mayıs 2020 Perşembe

“Bu Taksi İlaçlanmıştır“

KÜSTAH CAHİLLER!

07 Ekim 2019, 12:09
KÜSTAH CAHİLLER!
Güray GÖKAL
 “Sözüm küstah olan cahillere… Tabii ki onlar bu yazımı da okumayacaklar!”

            Öncelikli olarak küstahlık, cehalet ve cahillik konusunda günümüzde sıkça karşılaşılan bir durumu belirtmem gerekiyor. Yüzyıllardır insanların kendi dönemlerinde ve kendilerinden önce gelenler için çağının bilgi ve kültür düzeyinde eğitilmemiş veya ulaşamamış kendisini geliştirememiş iki kelimeyi bir araya getiremeyen, dinlenilmediğini anladığında küstahlaşan ve terbiyesizleşen, dikkat çekmek için hakaret eden tehdit eden, söylediğini kendi anlamayan, iletişimde olduklarının kendisini anlamadığında da onları kıyasıya eleştiren, yerden yere vuran kişilerdir.

            Kaliteli insan barajının altında kalanlara yani dinlemesini bilmeyen, araştırmayan, okumayan, özelliklerini keşfetmeyen, saygılı olamayanlara cahil demekte kötü bir durum söz konusu değildir. Ancak, burada dikkat etmemiz gereken en büyük anlam kayması şudur: Cahil hiçbir şey bilmeyen değil, her şeyi bildiğinden emin olandır. Günümüzde o kadar çok türeyip söz sahibi oldular ki!

            Birde unutmadan söylemem gerekirse günümüzün de en önemli sorunlarından biri olan CAHİL CESARETİ olarak da adlandırılan DUNNING - KRUGER SENDROMU’dur. Dunning - Kruger günümüzde pek çok sorunun kaynağı ve kişiye karşı en tehlikeli psikolojik etkilerden biri gösterilen çağımızın problemidir. Kısaca, kişinin az bildiği konu hakkında çok bildiğini hissetmesidir.

             “Cahile laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur.” diyor bir atasözümüz. Eşek sinirlenince ve inatlaşınca yol yürütmek ne kadar zorsa, deve, hendeği nasıl sevmezse cahile de bir şey öğretmek, anlatmak, dinletmek o kadar zor ve güçtür. Kulaktan dolma öğrendikleriyle bir ömür geçirir dururlar. Dilime pelesenk olan tüm eğitim programlarında söylediğim “İÇİNDEKİ SENİ KEŞFET DEĞİŞ VE İLERLE” yerine onların öğrenmeye, değişmeye kulakları sağır, gözleri kördür.

            Tavsiyem; bu tür kişiliklere hakikatler sevgi dili kullanılarak, okumaya yönlendirerek, önemseyerek, dinleyerek, örnek göstererek şefkatle anlatılmalıdır.   Anlamıyorlarsa tekrar tekrar anlatmalıdır. Anlayana kadar anlatmaya devam edilmelidir.

Cahil, güçlüdür. Gücünü başka cahillerden alır.

Cahil, sesi kısık olduğunda bile sürekli bağırır.

Yükselmiş bir cahile, çevresindeki hiç kimse, cahil diyemez.

Cahil, gül bahçesine girdiğinde bülbüller susar.

Cahilin yol göstericisi bir başka cahildir.

Cahili tahrik etmeyin, tahrip eder.

Cahili bol olan ülkede dürüst insan barınmaz.

            Okumamış olup cahil olan insanlar hadi neyse de, okuyup küstah ve cahil kalan, vatanımızda yaşayıpta Atatürk ve Türkiye düşmanı olan insanlardan esirgesin Ya Rabbim!

Sevgi ile

Güray Gökal

Kişisel Gelişim Uzmanı & Yazar

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

banner48
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Bölge'nin En Güncel Haberi Tamsayfa.Net - 23 Mayıs 2019 Manşeti
ARŞİV
banner41