banner68

banner101

banner108
04 Aralık 2023 Pazartesi

YARIŞLAR BAŞLIYORRRR

İNSANLIK ÖLMESİN

27 Ekim 2023, 17:04
İNSANLIK ÖLMESİN
Nefise CANARAN
 İnsanlık ölmesin! 
Sosyal medya, internette #Gazze 'de Filistinlilerin  yaşadığı trajediye karşı  öyle yorumlar okuyorum ki  şaşkınım.7 Ekimdeki durumada  farklı şekilde yaklaşanlar içinde geçerli, masum siviller öldü. Ölenin dini, dili, mezhebi, ırkı deyil sivil, masum insanlar olması salt olan.. 
Yok Filistinliler askerimize şunu yapmış ZAMANINDA  yok  bunu yapmış .Umrumuzda deyil hatta oh olsun diyenleri görmek aklım, vicdanım, inanışım almıyor benim. 
Ayni şeyi
 bir çok ülkenin yaşadığı doğa olayı, savaş durumlarında okumuştum.Ya  dünyanın neresinde olursa olsun  sivil insanlar zarar görüyorsa; bebekler, masumlar  yaralanıyor, ölüyorken o insanların dini, dili, mezhebi, ırkı, geçmişi ile ilgilenilmez sadece vicdan devreye girer. Ve dünya 'nın  kalpleri güzel sadece insani yönden bakan insanlar ses veriyor böyle durumlarda, ne dine, dile, ırka, mezhebe bakmıyor . Dinler, diller , mezhepler, ırklar hatta farklı dünya görüşleri farketmiyor dost olmak için, İNSAN olmak yeter.. 
Sorumlu tutmak atalarının yaptıklarından;  ahlaki mi, insani mi? Vicdani mi?  Ya  insanlığımız nerde? Vicdanımız?
Türkler tarih boyunca bir çok ülkenin politikalarının sonucu  mezalimine  maruz kaldı. Herzaman tetikte olmamız, güçlü olmamız gerektiğinide görüyoruz,Vatanımıza göz dikenin oyarız gözünü, misaki milli kırmızı çizgimiz öyle bir coğrafyadayız ki gözlerinin topraklarımızda olduğununda farkındayız, bu Vatan kırmızı beyaza kolay ulaşmadı. 
Halada  yaşananlar var o mezalimlerde Türklerin olduğu coğrafyada her yerde etnik soykırımlar yaşandı,  Unutmamak ayrı geçmişi, geçmişte kalmak nefret söylemi, kalbin taşlaşması o başka birşey. '' Kimse bir başkasının yaptığı mezalimden sorumlu olamaz anca o mezalimi savunuyor, düşmanlık yapıyorsa kin güderek o başka. '' 
Bu hani  son #Gazze de yaşananlara  sizin atalarınız bize bunu yaptı diyenler; diğer geçmişte ve günümüzde atalarının yaptıklarından dolayı dünyanın bir çok ülkesine size ;  ihracat yapmayız, sizin mallarınızı almayız, size mal satmayız,  gelmeyin turist olarak gelip doviz bırakmayın, sizin teknolojik aletlerinizi almıyacaz, sizin markalarınızı giymiyecez, yemiyecez,sizin ürettiğiniz ulaşım araçlarına binmiyecez, elektrikli aletlerinizi kullanmıycaz, sizin ülkelerinizde çalışmıyacaz, gezmeye bile gelmiyecez, aaa hatta internet sosyal medyayıda kullanmıyacaz  demenizde gerekmez mi?
Hakikaten  artık dünya savaş politikaları o ülkelerin normal İNSANLARInı bile rahatsız ediyorken.. Vicdanınızı taşlaştırmak hemde bebekler ölürken, bir baba evladını poşette taşırken, açlık, ilaçsızlık, susuzluk ve ateş altında  katliamı görürken..Dünya vicdanı ses veriyorken tepkiler yükseliyorken. Benim vicdaım, aklım, inancım, almıyor böylesi yorumları, düşünceleri o yüzdende .

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV