banner68

banner101

02 Ekim 2023 Pazartesi

VELİ BABA UNUTULMADI... METİK ÜYELER ARASI DOUBLE TENİS TURNUVASI SONA ERDİ...

Kıyametin Ayak Sesleri

Sonu gelmeyen konvoylar, tanklar, füzeler, hava savunma sistemleri ve 100 bin asker derken, Karadeniz'de savaş gemilerinin de devreye girmesiyle uluslararası medya, ayak sesleri duyulan Üçüncü Dünya Savaşı'nı manşetten veriyor!

09 Nisan 2021 Cuma 22:18
Kıyametin Ayak Sesleri
Ukrayna sınırına bir ordu yığan Rusya lideri Vladimir Putin, son olarak Hazar Denizi'ndeki savaş gemileri ve çıkarma botlarını Karadeniz'e sevk etti. Resmi açıklamaya göre, söz konusu adım kış tatbikatı için atıldı.

CNN International'a konuşan ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili ise, Washington'ın Ukrayna'ya destek için önümüzdeki haftalarda Karadeniz'e savaş gemileri
göndermeyi planladığını söyledi.

PENTAGON'UN GÖZÜ BÖLGEDE

Adı açıklanmayan Pentagon yetkilisi, Rusya'nın Ukrayna'nın doğu sınırında askeri varlığını artırmasını dikkatle izlediklerini belirtti. Pentagon yetkilisi, savaş gemilerinin konuşlandırılmasının Rusya'ya 'ABD'nin gelişmeleri dikkatle izlediği' mesajı vereceğini kaydetti.Aynı yetkili, Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında keşif uçuşlarını sürdürdüklerini ve Rusya'nın Kırım'daki askeri faaliyetlerini takip ettiklerini de söyledi: "Sayıları artan Rus güçleri askeri bir harekata başlayacakları izlenimi vermiyor ancak koşullar değişirse, biz de yanıt vermek için hazır olacağız."

1936 tarihli Montrö Sözleşmesi hükümleri gereği, ABD'nin savaş gemilerini Karadeniz'e göndermeden 15 gün önce Türkiye'ye bildirimde bulunması gerekiyor. Washington, bugün öğle saatlerinde iki savaş gemisinin (Boğazlardan) Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye diplomatik bildirimde bulundu.

Rus Savunma Bakanlığı'na yakınlığıyla bilinen avia.pro sitesi, ABD askeri nakliye uçaklarının Ukrayna'ya iniş yaptığını ve Rusya taktik füzeler HIMARS'ları getirdiğini ileri sürdü. Aynı haberde, 300 kilometre menzilli füzelerin Kırım ve Donbas bölgesine taşınabileceği savunuldu.Rusya'nın Karadeniz Filosu, Putin'in 2014 yılında el koyduğu Kırım'da bulunuyor. Hazar Denizi'nden Karadeniz'e gelen gelen 10'u aşkın savaş gemisi de söz konusu filoya eklendi. Kırım'a ayrıca S-400 ve S-300 füze savunma sistemleri de konuşlandırıldı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının Facebook hesabından yapılan açıklamaya göre, Homçak, ülkesinin Donbas'ta saldırı hazırlığı içinde olduğu iddialarının Ukrayna'yı uluslararası arenada itibarsızlaştırmayı amaçladığını belirtti.

"UKRAYNA İÇİN KABUL EDİLEMEZ"

Krizin çözümünde siyasi ve diplomatik yolun öncelik olduğunu aktaran Homçak, "Ukrayna topraklarının güç yoluyla kurtarılması çok sayıda sivil ve asker insanın ölümüyle sonuçlanacaktır ve bu Ukrayna için kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Homçak, Ukrayna ordusunun, Ukrayna'nın Avrupa-Atlantik yolunda ilerleyişini desteklediğini belirterek, NATO ile stratejik seviyede askeri iletişimi ve Karadeniz'de iş birliğini güçlendirdiklerini vurguladı.

Ülkesinin Avrupa-Atlantik seçiminin egemenlik hakkı olduğunu belirten Homçak, Rusya'nın bu duruma karışmaya hakkı olmadığını kaydetti.Donbas bölgesindeki çatışma hattında silah sesleri kesilmiyor. Sosyal medyada yayınlanan son görüntülerde ise, Ukrayna sınırına hiç durmadan tank ve zırhlı araç götüren yük trenlerinin hava savunma sistemlerini de taşıdığı görüldü.

Yine avia.pro sitesi, Donbas'taki Ukrayna hava savunma sisteminin bilinmeyen bir hedefe ateş açtığını iddia etti. Haberde, Osa uçaksavar füze sisteminin ateş açtığı hedeflerden üçünü düşürdüğü belirtildi.

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ise, gerilimin tırmandığı ülkenin doğusundaki Donbas cephesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Başkomutan olarak bu zor zamanlarda Donbas’ta askerlerimizin yanında olmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Amerikalı yetkililer, Rusya'nın Ukrayna sınırında 2014'ten bu yana hiç bu kadar fazla sayıda asker konuşlandırmadığını söylüyor. Ukrayna ordusunun Mart ayı sonundaki tahminine göre, sınıra hareket eden Rus askerlerin sayısı yaklaşık 20 bindi.

Aradan geçen bir haftanın ardından İngiliz Daily Mirror gazetesine konuşan Ukraynalı yetkililer ise, Putin'in sınıra yığdığı asker sayısının 100 bin olduğunu belirtiyor. Ukraynalı üst düzey yetkililerin Rus ordusunun bir saldırı başlatmasından korktuğunu belirten Daily Mirror, daha önce Mayıs ortası gibi beklenen operasyonun artık birkaç gün içinde tetiklenebileceğini aktarıyor.

Daily Mirror'a konuşan İngiliz komutanlar ise, Rusya'nın muhtemel saldırısı nedeniyle İngiliz ordusunun yüksek düzeyde alarma geçtiği bilgisini verdi. Komutanlardan biri, yaşananları büyüyen bir kriz olarak tanımladı.

Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitriy Kozak, Ukrayna'nın ülkenin doğusundaki Donbas bölgesindeki gelişmelere, gerekirse vatandaşlarına yardım etmek için müdahale edebileceğini söyledi. Dmitriy Kozak, "Her şey, yangının ne kadar büyük olacağına bağlı. Çatışmaların şiddetlenmesi Ukrayna için sonun başlangıcı olabilir" dedi.

ABD TEYAKKUZDA

Son günlerde üst üste açıklamalar yapan Beyaz Saray, Doğu Ukrayna'da artan Rus askeri varlığının NATO müttefikleriyle görüşüldüğünü açıkladı. Washington’ın bölgede yaşananları Rusya’nın artan saldırganlığı olarak gördüklerini kaydeden Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "Rusya'nın şu anda Ukrayna sınırında 2014’ten bu yana hiç olmadığı kadar çok birliği var" diye konuştu.

Rusya'yla Ukrayna arasında son haftalarda gerginliğin artmasının ardından geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Ukraynalı meslektaşlarını aramışlar ve Washington'un Kiev'e destek mesajını iletmişlerdi.

PUTİN, MERKEL İLE GÖRÜŞTÜ
Rusya lideri Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Perşembe günü yaptığı telefon görüşmesinde de Ukrayna konusu ele alındı. Berlin, Merkel’in görüşmede, Moskova’ya tansiyonu düşürmek için sınırdaki birliklerini azaltma çağrısı yaptığını kaydetti.Rus nüfus ve Rusya yanlılarının ağırlıkta olduğu Donbas bölgesinde (Donetsk ve Lugansk) tek taraflı bağımsızlık ilan edilmesinin ardından, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasında çatışmalar 2014'ten bu yana aralıklı olarak devam ediyor.

Son haftalarda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasındaki çatışmalar yoğunlaşırken, Moskova’nın sınırın diğer tarafındaki askeri varlığını artırması iki ülke arasında sıcak çatışmaya yönelik endişeleri doruk noktasına çıkardı.

Ukrayna Parlamentosu, yedi yıl önce Kırım'ın ilhakı ve Donbas'taki gelişmeler sonrası Rusya'yı 'saldırgan' ülke olarak nitelendiren yasayı onaylamıştı. Vladimir Zelenskiy de, iki hafta önce Kırım'ın kurtarılmayı amaçlayan Askeri Güvenlik Stratejisi'ni onaylamıştı.

Haber Merkezi

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV