banner73
03 Aralık 2020 Perşembe

Sokağa Çıkma Yasağı!

ABD'den Türkiye'de Yaşayan Vatandaşlarına Uyarı

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’de bulunan diplomatik temsilciliğinin, İstanbul'da yaşayan ABD vatandaşları ve yabancılara yönelik terörist saldırı ve kaçırılma olasılığına yönelik olarak ihbarlar aldığını açıkladı.

24 Ekim 2020 Cumartesi 11:48
ABD'den Türkiye'de Yaşayan Vatandaşlarına Uyarı
ABD Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden Türkiye’de yaşayan ve Türkiye'ye seyahat edecek olan ABD vatandaşlarına yönelik olarak yayınlanan güvenlik uyarısında,  ABD’nin Türkiye’deki diplomatik temsilciliğinin, İstanbul’daki ABD vatandaşları ve yabancılar ile beraber ABD İstanbul Başkonsolosluğu da dahil olmak üzere terörist saldırı ve kaçırılma olasılığına yönelik olarak güvenilir ihbarlar aldığını açıkladı.

ABD, vatandaşlarına ABD'lilerin ve yabancıların bir araya geldiği büyük ofis binaları ve alışveriş merkezi gibi ortamlarda dikkatli olunması, kalabalıktan kaçınılması, sosyal medyada dahil hükümete yönelik eleştiriler yapılmaması, Şırnak-Hakkari şehirlerinden uzak durulması ve Suriye sınırına 10 kilometreden çok yaklaşılmaması çağrısında bulundu. Söz konusu terör saldırısı ihtimaline karşı, ABD'nin Türkiye'deki resmi temsilciliklerinde vize hizmetlerine de geçici süreyle ara verileceği açıklandı. İŞTE O UYARI

Reconsider travel to Turkey due to Covid-19. Exercise increased caution when traveling to Turkey due to terrorism and arbitrary detentions. Some areas have increased risk. Read the entire Travel Advisory.

The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) has issued a Level 3 Travel Health Notice for Turkey due to COVID-19.

Turkey has resumed most transportation options (including airport operations and reopening of borders) and business operations (including day cares and schools). Other improved conditions have been reported within Turkey.

Do not travel to:

  • Sirnak province, Hakkari province, and any area within six miles (ten kilometers) of the Syrian border due to terrorism

Terrorist groups continue plotting possible attacks in Turkey. Terrorists may attack with little or no warning, targeting tourist locations, transportation hubs, markets/shopping malls, local government facilities, hotels, clubs, restaurants, places of worship, parks, major sporting and cultural events, educational institutions, airports, and other public areas.

Security forces have detained tens of thousands of individuals, including U.S. citizens, for alleged affiliations with terrorist organizations based on scant or secret evidence and grounds that appear to be politically motivated. U.S. citizens have also been subject to travel bans that prevent them from departing Turkey. Participation in demonstrations not explicitly approved by the Government of Turkey, as well as criticism of the government (including on social media) can result in arrest.

Haber Merkezi

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

banner68
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 05 Ekim 2020 Manşeti
ARŞİV