banner78
10 Mayıs 2021 Pazartesi

İsrail'den Mescid-i Aksa'ya Hain Saldırı! Son Dakika!

YERYÜZÜNDE BİR MELEK…

15 Nisan 2021, 14:53
YERYÜZÜNDE BİR MELEK…
EDLAN BOSTANCI
 Dünyaya insan olarak gelmiş olmamız bu dünyadaki yaşam hakkının sadece bizde olduğu anlamına gelmiyor. Dünyada aklını kullanabilen ,dünyayı aklıyla yönetebilen tek canlı insan olsa da bu dünyada yaşayan, yaşama katkı sunan diğer canlıların varlığını yadsımak bencillik olmalı.
Sokak hayvanlarına karşı duyulan nefreti anlayabilmeminse imkanı yok, zaten bunun izahı yok…Sevmeyebilirsiniz bu normal ancak yaşam haklarına saygı duymak zorundasınız. Beslemek zorunda değilsiniz ancak şiddet gösteremezsiniz. Evinize almak zorunda değilsiniz ancak dışlayamazsınız…Duyarlı olmak vicdan meselesidir. Hayata geliş amacını sorgulayabilen geniş zihinler zaten evrende tesadüflerin olmadığını da idrak etmişlerdir. Aslında evrendeki en ilkel varlık insan. Yaşamak için ihtiyaç duyduğu her şeyi hazları uğruna yok eden tek varlık da insan değil mi.. Aklın hasta olabildiği tek gezegen de dünya değil mi zaten…?
Ayrıca bunu insana da faydası var...Bir çocuğun bir hayvana sahip olması; sevgiyi yaşayıp hayatında buna yer vermesine, dostluk kurmasına, sorumluluk almasına, sosyalleşmesine, sakinleşmesine yardımcı olur. Bu yaşantı ile küçük yaşta kolaylıkla )kazanacağı bu deneyimler çocuğun gelişimine olumlu katkı sağlar. Beslediği ilgilendiği hayvan onunla bir yandan oyun oynarken diğer yandan sadık sevgisi ile çocuğun ruhunu besler. Ruhu beslenen çocuk paylaşımcı, kendiyle daha barışık, kendine güvenen, empati kurabilen, dışa dönük yetişkin bir birey olur . Ayrıca çocuk, sevginin karşılıklı bir ilişki olduğunu keşfeder. Hayvanlara duyulan sevgi çocuğa, insanın doğanın bir parçası olduğunu anlatır. İnsanlardan farklı yanları olsa da hayvanların da acı çekip üzülebileceğini, hastalanabileceğini, sevinebileceğini öğrenmiş olur. İnsan yaşamına göre daha kısa süre ömrü olan birçok hayvan sayesinde, doğum ve ölümün hayatın bir parçası olduğunu ve insanın da bu döngüye dahil olduğunu idrak eder. Karşılıklı bir öğrenme ve deneyimleme misyonumuzu tamamlar..
Ben tüm bunları sorgularken bir melek bizi seçti yuva olarak…Daha yeni doğmuşken annesiz kalmış, yersiz yurtsuz minicik bir kedicik…Tesadüf eseri karşılaştık belki ama dedim ya evrende tesadüf yoktur. Biz onu değil o bizi seçti…Bir cana yuva olmanın, yoldaş olmanın, şefkat duymanın, sorumlu olmanın bize ne olduğunu anlatmak için belki de…İnsandan başka bir canlının da yaşam hakkı, sevme sevilme hakkı olduğunu bize anlatacak, biz de insanlığa… 
SEVGİLERİMLE 
EDLAN BOSTANCI
(İLETİŞİM DANIŞMANI/EĞİTMEN)

    Yorumlar

banner84
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

banner68
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV
banner41