banner78
10 Mayıs 2021 Pazartesi

İsrail'den Mescid-i Aksa'ya Hain Saldırı! Son Dakika!

Neden Oruç Oluyoruz

15 Nisan 2021, 14:55
Neden Oruç Oluyoruz
VELİ KINIK
 Yazımıza başlarken Dünyanın en eski İbadet lerinden biri olan Orucun İnsan oğlunun Kendi nefsini Terbiye etmesi için yaptıgı bir İbadet olmasına ramen Ülkemiz Müslüman İnsanlarının bir kısmı Oruçlu oldugu zaman başkalarını terbiye etmeye kalkışması ne garip bir durumdur deyilmi ?
oysa bütün Dinlerin İnanışların tüm İnsanlıgın kendi nefsini pislikte arındırıp kendi kendini terbiye edip Yaradana dürüst bir kul olması için Oruç odugunu neden unutuyoruz?
Oruç yanlız İslam Dinine İnananlarda deyil bir çok İnançta vardır .Dünyada en çokda Oruç Budistlerde vardır, öyleki her iki Ayın birini Oruç olarak geçiren Budist ler Oruç İnancını Dünyaya baglanmadan Yaşamak kötülük lerden arınmak anlamında İnanıyorlar. Dünyada en geç Oruç açma süresi ise 26 Saatle Musevi İnancındadır .Museviler Hz Musanın Tur dağında yemeden içmeden kırk gün geçirdigine İnanırlar bunun içinde Tevratta oruç farzdır. Hıristiyanlıkda Oruç  Protestanlar da yoktur. Katolik Hıristiyan larda ise Oruçlu olmayı  Periz ve günah larda arınma ayı olarak görürler .Oruç dünyada her İnaçda her Toplumda vardır, hemde İnsan Oğlu kendi nefsini terbiye edebilmesi için Oruç olur. Gök Türklerde ise bütün İbadet lerinde oldugu gibi Oruç olmanında temelinden gönüllü olmak şartı vardır. Oruç farz deyildir ancak Gök Türkler Oruç oldukları zaman tuz ve hayvansal gıdalar tüketmeden Doğada hiç bir Canlı ya zarar vermeden Oruç olmaları bu İnancın Temelini oluşturur. Anadolu Alevileri de GökTürklerde oldugu gibi Tuz hayvansal gıda tüketilmez .Doğada hiç bir canlıya kıyılmazlar yalnız Hz Nuhun gemisi karaya çıktıgından beri üçgün olan muharrem Orucunu ve Aşuresi Yezit in Kerbelada Muharrem ayı içinde İslam Peygamberinin torunlarının Su içmesine bile izin vermeden işkence yaparak katlettigi için Anadolu Alevileri Oruçlu gün sayısını hem oniki güne çıkarmışlar hemde Oruçlu günlerinde hiç Su da içmezler .Dünya daki bütün İnanışlara baktıgımızda İnsanların kendi nefsini terbiye etmesi için Oruç oldugunu görüp bilmemize ramen son yıllarda Ülkemizde Tarikat ve Cemaatların çogalmasında gerçek İslama İnanan Dindar pırıl pırıl temiz İnsanlar da rahatsız oluyorlar .çünkü bunların bazılarını Emperyalist Devletler kurdurup yönettigi için bu Tarikat ve Cemmatlar Emperyalist Devletlerin maşası durumundalar, aynı durumu hayin sümüklü feto nun 15 temuzda Ülkemizde yapmak istedigi hain darbe girişiminde gördük ve yaşadık onın için bunlarında bir gün hainlik yapacagını düşünerek çok dikkat etmemiz gerek. Bu siyasal İslamcı Tarikat ve cemaat lar ne hikmetse fazla bir zaman geçmeden zenginleşip şatafatlı bir hayat yaşamaya başlıyorlar bu da düşündürücü değil mi?.
Saygılarımla

    Yorumlar

banner84
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

banner68
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV
banner41