banner78
18 Ocak 2022 Salı

Meteoroloji'den Uyarı: Fırtına Geliyor!

“KAKILMIŞ!..“

08 Mart 2018, 17:41
“KAKILMIŞ!..“
Derya ÇOLAKER
 Doksanlı yıllara damgasını vuran Yasemin Yalçın ın „İnce İnce Yasemince“ programını, hafizasını yoklayan herkes mutlaka hatırlayacaktır. Programda „İtilmiş ve Kakılmış“ tiplemesiyle, cam ekrandan bizlere yansıyan mesajda, kadına şiddetin mizahi dramı anlatılıyordu. Güldürürken ağlatan, düşündüren programlardan biriydi ve hepimiz ilgiyle izlerdik. Kakılmış, kocası itilmiş tarafından sürekli dayak yiyen, kakılan kakışlanan bir kadının, erkeğine yaranamayan tarafını izleyiciye gösterirken, toplumun bir çok kesiminde kanayan yaranın da üzerine parmak basıyordu.

 2018 yılına geldiğimiz şu dönemde, haberleri izlerken ekrana gelen görüntüde adamın biri verdiği röpörtajda „kadının belden aşagısına vurmak serbest „ diyordu. O an`da kakılmış tiplemesi gözümün önüne geldi…İşte kadın haklarını korumak tam da buydu!..Bu sözler kadınlar ve hakları konusunda zihniyetlerin ne kadar ilerlediğinin bir kanıtıydı…Oysa hatırlayın lütfen…doksanlı yıllarda itilmiş tiplemesi, kakılmışın saçını eline dolayıp, duvardan duvar vuruyordu. Üstelik ağzı gözü morluklar içindeydi…Bize gösterilen hoşgörünün farkında olmalıyız hanımlar…doksanlardan bugüne çok şey değişti…Bakın artık yüze değil belden aşağıya çalışın önerileriyle kadın aslında nasıl da korunmaya alınıyor!…

 GÜLMEKTE AĞLAMAKTA SERBEST

 Erkeklerden daha az maaş ile çalıştırılan kadınlar, üs düzey mevkiilere kadınlardan çok erkeklerin yerleştirilmesi gibi kadına dair bir çok konunun konuşulacağı 8 MART Dünya Kadın Hakları gününde, ben bu sorunlarin hepsini bir kenara attim…Benim derdim, KADIN insan olarak görülsün, karanlık zihniyetler aydınlasın yeter…Tek çözüm, beden ve ruh sağlığı yerinde, farkındalıklı, vicdanlı insanlarin yaşadığı bir dünyayı yaratmak için, ailede okulda sokakta hayatın her alanında, yine eğitim yine eğitim yine eğitim...!

 

Sevgiyle kalın, Mutlu kalın.

Profesyonel Koç/Yazar

Derya Colaker

www.deryacolaker.com

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV