banner78
20 Haziran 2021 Pazar

banner79

İmamoğlu İçin Soruşturma İzni Çıkmadı

Fatih Sultan Mehmet Türbesi'nde yaşanan konu ile alakalı Ekrem İmamoğlu’nun ifadesini alan bakanlık müfettişinin iddiaların ispatlanamadığı yönünde rapor hazırladığı öğrenildi. Rapor üzerine de soruşturma izni çıkmadı.

10 Mayıs 2021 Pazartesi 17:09
İmamoğlu İçin Soruşturma İzni Çıkmadı
 Cumhuriyet Başsavcılıklarının elektronik posta adresleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden ulaşan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Fatih Sultan Mehmet Han Türbesini ziyareti sırasında saygısızlık yaptığına ve HDP Belediye Başkanlarını ziyaret ederek görevini kötüye kullandığına’ yönelik ihbarlarla başlayan süreç tamamlandı. Ekrem İmamoğlu’nun ifadesini alan bakanlık müfettişinin iddiaların ispatlanamadığı yönünde rapor hazırladığı öğrenildi. Rapor üzerine de soruşturma izni çıkmadı. Kararın henüz İBB Başkanlığı'na tebliğ edilmediği öğrenildi.

İmamoğlu, geçtiğimiz yıl İstanbul Valiliği’nin 29 Mayıs’ta düzenlediği “İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümü Kutlama Programı” kapsamında, Fatih Camii bahçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Türbesi'ndeki anma törenine katılmıştı. İmamoğlu’nun türbe ziyareti sırasında ellerini arkasında bağlamış şekilde yürürken çekilmiş görüntüsünün fotoğrafı bazı kesimler tarafından “saygısızlık” olarak nitelenerek uzun süre tartışılmıştı.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 24 Ocak 2021 tarihli onayı, bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın 11 Şubat 2021 tarihli görev emri ile mülkiye müfettişliğince İmamoğlu ön inceleme yürütüldü. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği 28 Nisan 2021 tarihinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yazı göndererek ifadesini istedi. Yürütülen ön inceleme kapsamında İmamoğlu’nun “2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası…” ile ifade vermesi talep edildi.

İmamoğlu’nun ön inceleme kapsamında istenen yazılı ifadesini 5 Mayıs’ta vermesinin ardından çalışmalarını tamamlayan müfettiş, 7 Mayıs’ta düzenlediği raporu Bakanlığa sundu. Raporda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine başlatılan ön inceleme sonucunda her iki konuda da iddiaların sübuta ermediği belirtildi. Söz konusu rapor üzerine İçişleri Bakanlığı’nca, Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma izni verilmedi.

SOYLU "BANA GÖRE SUÇ AMA SORUŞTURMA İÇİN İZİN VERMEM"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na başlatılan inceleme için "Bu görüntüleri gördükten sonra ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Bana göre suçtur. Böyle bir görüntü olamaz." dedi. Ancak "Ben buna soruşturma izni vermem" diye ekledi.


Haber Merkezi

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

banner68
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV
banner83