banner78
29 Kasım 2021 Pazartesi

Merkez Bankası'ndan Kritik Toplantı!
banner79

DÜNYA BAŞINI ALMIŞ GİDİYOR...

04 Ekim 2021, 01:56
DÜNYA BAŞINI ALMIŞ GİDİYOR...
Av. Muhammed Batuhan GÜN
Dünya almış başını gidiyor mucizevi faydaları olan kenevirin üretimi belirli yasal sınırlar içerisinde serbest. Ülkemizde geç de olsa ileriye dönük atılmış çok önemli bir adımdır kenevir üretimi. Doğal kenevirin içerisinde bulunan Tetrahidrokannabinol(THC) esrarın etken maddesidir ve ülkemizde kullanımı yasaktır ancak kenevirin içerisindeki bu etken madde aslında oldukça azdır THC ‘yi arttırmak için yapılan kimyasal işlemler neticesinde uyuşturucu etkisi yoğunlaştığından dolayı kenevir bitkisinin namı hep kötü anılmışıdır. Kenevir Yaprakları tıp sektöründe lifleri tekstilde çekirdekleri kozmetikte sapları kâğıt ve kumaş yapımında kullanılıyor. Otomobil sektörünün önde geleni Henry Ford tarafından sadece kenevir ile çalışan “Biomasscar” adında araç üretildiğini duymuş muydunuz? İçerisindeki bolca omega3 olduğundan Kansere karşı korurken Kolesterolü düşürür Kalp sağlığını güçlendirir içerdiği yüksek vitamin ve minareli sayesinde hormonlar dengelenir. Sağlık sektöründe romatizma spastik kasılmalar, kronik ağrıları ve sinir ağrılarına iyi gelip içerdiği yüksek oranda protein sayesinde sporcu gıdası olarak da kullanımı mümkün.

Gelelim öve öve bitiremediğimiz kenevirin yasa dışı bir icraatında bulunduğunuz takdirde sizleri neler beklediği kısmına. Türk Ceza Kanunu Md.188/1 ‘’Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı imal, ithal veya ihraç eden kişi, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis ile cezalandırılır.’’ demektedir. Türkiye’de kenevirin üretilmesi öyle her yerde mümkün olmuyor ve ruhsata açık olan iller ise şöyle; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere on dokuz ilden oluşmaktadır. Yasal olarak izin alınsa dahi bu illerin dışındaki herhangi bir ilde ekilen kenevir yine Türk Ceza Kanunu Md.188/1 ‘e göre ruhsata aykırı imal etmeden yargılanır. Peki yasal izninizi aldınız ve imal edilecek illerde devletin periyodik olarak kontrol ettiği biçimde kenevir üretiminizi gerçekleştiriyorsunuz fakat yasal olarak yapmanız gerekenleri değil de yapmamanız gerekenleri yapıyorsanız Türk Ceza Kanunu Md. 188/3 ‘’Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi on yıldan az olmamak üzere hapis ve bin günden yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.’’ Yani hapis cezasıyla da kalınmayıp üstüne bir de yüklü miktarda para cezası ödemek zorundasınız.


Kısacası bu kadar faydası olan bir bitkinin dünyadaki birçok gelişmiş ülkede yasal sınırları zaten çiziliyken ülkemizde yapılan bu değişiklik halen tam yeterli olmamakla birlikte gereken yasal düzenlemelerin daha da arttırılıp kenevirin daha aktif bir biçimde ülkemize ve vatandaşlarımıza yarar getirecek biçimde kullanılması gerekmektedir. Son olarak dünyanın gelecekteki en büyük problemlerinden biri olarak görülen hava kirliliğinin çözümü ise zaten belli; 25 dönümlük ormanın oksijenini yalnızca 1 dönümlük kenevir üretmektedir.

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV