banner78
29 Kasım 2021 Pazartesi

Merkez Bankası'ndan Kritik Toplantı!
banner79

DENETİM VAR AMA FİYATLARDA DÜŞÜŞ NEDEN YOK?

04 Ekim 2021, 01:56
DENETİM VAR AMA FİYATLARDA DÜŞÜŞ NEDEN YOK?
FATMA KUTLUKSAMAN
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Ticaret Bakanlığı da son günlerde kamuoyuna yansıyan haksız fiyat artış iddialarına karşı harekete geçti. Özel ekipler, marketlerde fahiş fiyat ve etiket denetimlerinde bulunarak cezai işlem uyguluyorlar uygulamasına ama fiatlar hep aynı durduğu yerde duruyor hatta bazı merket ve manavlarda artış sürüyor..

Peki bu uygulama ürünlerdeki yüksek fiyatlandırmanın önüne geçebilecek mi?

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla başlatılan denetimlerde ekipler marketlerde,sebze ve meyva  temel gıda ürünleri ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerine yönelik fiyatları inceliyor. Denetimlerde, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına, etiket ve künye bilgileri ile indirimli ürünün indirimden önceki fiyatına bakılıyor.

"Fahiş fiyat artışı yapılamayacağına" vurgu yapan Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli, "Serbest ticareti ve piyasa dengesini bozan veya tüketicilerin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetlerde bulunamazlar" dedi.

Benli ayrıca, "Temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarında spekülasyonlara ve kötü niyetli uygulamaların yapılmasına müsaade edilmeyecektir" ifadelerini kullandı.

İncelemeler sonucu Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı iş ve işlemeleri tespit edilenler hakkında idari işlem uygulanacak. Adnan Benli, fahiş fiyat tespitinde ürün başına 10 bin 911 lira ila 109 bin 911 lira, etiket mevzuatına aykırı işlem tesisinde de 452 lira cezai işlem uygulandığını belirtti.

Ancak uzmanlara göre fiyatları düşürmenin tek yolu enflasyona neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması.Bence denetimler işe yaramadığı gibi tüketicilerede yansımadı bir türlü..Acaba serbest piyasa ekonomisi nereye kadar gidecek?

TÜİK’e göre Ağustos 2021'de, endekste kapsanan 415 maddeden, 59 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 49 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 307 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.Bence bu son alınan kararlar ve denetimler hiçbir işe yaramadı.Yaramayacak gibide göze çarpıyor.Alışkanlığımız olan market ve manavlardaki fiat etiketleri hep aynı ama şimdilik ya birkaç hafta sonra ne olacak ?gözlemleyelimde görelim bakalım….

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV