21 Eylül 2019 Cumartesi

ARBELİ ZİYARET ETTİLER

HAYVAN SEVGİSİNİ “AŞILAMAK” LAZIM

10 Şubat 2017, 14:13

 Klasik bir söz olan “Hayvanları sevmeyen insanları da sevemez.” Toplumsal hayatımızda geldiğimiz son noktayı aslında ne de güzel anlatıyor.

Gazetelerin 3. Sayfa haber köşelerinde eskiden birbirimize yaptığımız zulümler yazılırken artık kedi evine karşı olan bir komşuyu, hayvanlara yapılan tecavüzlere,  soğukta çaresizce duran hayvanlara, yazlık ev için alınıp tatil bitince kaderine terk edilmiş hayvan haberlerine rastlar olduk.

Aslında biz millet olarak hayvanlara değer verir ve onları severiz. Bunu geçmişten başlayacak olursak Tarkan’ın kurdundan, Köroğlu’nun atından, Nasrettin hocanın eşeğinden, Atamızın köpeklerinden ve daha birçok örnekte görebiliriz. Hatta spor kulüplerinin amblemlerini bir düşünsenize…

 İnsanlarda ki temel duygu sevgi ise hayvan sevgisi de buna dahildir. Peki nedir hayvan sevgisi? Bir hayvan alıp yada sahiplenip ona mama su vermek, arkadaş buluşmalarına götürmek, işten ece gelince on dakika oynamak mıdır? Özel günlerde alınacak bir hediye midir? Ya da soğuk/sıcak günlerde sokaktaki sahipsiz hayvanları görüp “Ay, yazık!” demek, vicdan rahatlatmak için arada sırada bir kap su ve bir kap mama bırakma mıdır?

Hayvan sevgisi demek kendine ömürlük bir dost edinmek demektir. Onun tüm sorumluluklarını almaktır. Peki nedir bu sorumluluklar? En başta her canlı gibi temel ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Bundan sonra atılacak adım ise en basit yoldan onu hastalıklara karşı korumaktır.

Aslında onları basit bir yolla birçok hastalıktan koruyabiliriz: “AŞILAMA TAKVİMİ”. Uzman hekimler tarafından hazırlanmış aşılama takvimi sayesinde onların bebeklik dönemlerinde geçirebileceği, onlarda kalıcı hasar bırakıp ve hatta ölümlerine sebebiyet verebilecek olan birçok hastalıktan koruyabiliriz. Uygulanan her aşının bir yıl koruma sağladığını göz önünde bulundurursak aşı uygulamaları hastalıklara karşı en etkin ve ucuz koruma yöntemidir.

Yaşanılası bir dünya için hayvan sevgisini bilinçli bir şekilde gelecek nesillere, sağlıklı bir yaşam sürmeleri içinde hayvanlarımızı “AŞILAMAK LAZIM”.

Onları sokakta SAHİPSİZ, evde ÇAĞRESİZ bırakmayalım.

 Veteran Veteriner Kliniği

Vet.Hek. Adem Sercan DALGIÇ / Uzm.Vet.Hek. Berat ÇİFTÇİER  

    Yorumlar

banner23
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

banner48
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Bölge'nin En Güncel Haberi Tamsayfa.Net - 23 Mayıs 2019 Manşeti
ARŞİV
banner41