03 Haziran 2023 Cumartesi

Mersin Serbest Bölgesinde çıkan yangın korkuttu
banner92

Adıyaman’daki konteyner kentine gönüllü eli değdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, MESKİ ve Mezitli Belediyesi personelinden oluşan 40 kişilik gönüllü ekibi Adıyaman’da süren konteyner kent kurulumunda görev alıyor. Yerleştirilen konteyner kentlerin içerisinde temizlik yapan gönüllü ekip, gerekli eşyaları da yerleştiriyor.

11 Nisan 2023 Salı 17:36
Adıyaman’daki konteyner kentine gönüllü eli değdi
 Mersin Büyükşehir Belediyesi, MESKİ ve Mezitli Belediyesi personelinden oluşan 40 kişilik gönüllü ekibi Adıyaman’da süren konteyner kent kurulumunda görev alıyor. Yerleştirilen konteyner kentlerin içerisinde temizlik yapan gönüllü ekip, gerekli eşyaları da yerleştiriyor.

Yaşanan depremin ardından tüm birimleri ile deprem bölgesine hizmet götüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Adıyaman’da iş birliği yaptığı kurum ve kuruluşlar ile 670 konteynerlik konteyner kent kurulumunu tüm hızıyla sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında şu ana kadar 200 konteyner yerleştirildi. Yerleştirilen konteynerleri temizleyerek eşya yerleştiren 40 kişilik gönüllü ekip, depremzedelerin rahatça yaşayabileceği bir alanı bir an önce hazırlamak için tüm gücüyle çalışıyor.

“BURASI KÜÇÜK BİR ŞEHİR BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK”

MESKİ’de İnşaat Mühendisi olarak görev yapan ve konteyner kentin genel sorumlusu Serdar Gökpınar, konteyner kentte yapılacak alanları anlattı. Gökpınar, “Burası küçük bir şehir büyüklüğünde olacak. 80 bin metrekare alanda, 670 adet konteynerdan oluşan bu yerleşkemizde; sahra hastanemiz, yaşam alanlarımız, sosyal alanlar, okuma alanları, kreş, basketbol ve voleybol sahalarımız, yemekhaneler,  15 adet çamaşırhane olacak. Ayrıca 4 adet tam donanımlı bilgisayar sınıfımızın olması da, buraya ayrıcalık katacak” dedi. Tam donanımlı bir konteyner kent olacağını aktaran Gökpınar, “Yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızın, her şeye ulaşabilecekleri bir kent kuruyoruz. Belki eski evlerini bulamayacaklar, ama ona yakın, içinde yatağıyla, ısıtıcısıyla, mutfağı, banyosu her türlü donanıma sahip bir yer bulacaklar” diye konuştu.Gökpınar, çalışmaların gönüllülerle daha güçlü bir şekilde sürdürüldüğüne değinerek, “Bugün buraya kadın eli değdi diyebiliriz. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mezitli Belediyesi’ndeki gönüllü kadın arkadaşlarımız buraya gelerek, konteynerlerin içerisindeki yaşam alanlarını oluşturuyorlar. Temizlik yapıldıktan sonra, yatak ve diğer aksesuarların yerleşiminde bize yardımcı oluyorlar. Hem Mersin Büyükşehir Belediyesi, hem de kendim adına, burada bir katkı sağlamak büyük bir mutluluk” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN GERÇEK BOYUTUNU BURAYA GELİNCE GÖRDÜM”

MESKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı personeli Neriman Çağla Aktaş, konteyner kentte gönüllü olarak çalışan personelden biri.  Neler yaptıklarını anlatan Aktaş, “Birimiz yerleri süpürüyor, birimiz toz alıyor, birimiz camları siliyor ve yatakları yerleştiriyoruz. İnsanların yaralarını sarmasına bir nebze de olsa katkımız bulunduğu için çok mutluyuz. Bizler de depremi Mersin’de çok şiddetli bir şekilde hissettik, ama buraya gelince depremin gerçek boyutunu gördüm. Tek dileğim, depremin yükünü çeken bu insanların, bundan sonra daha huzurlu, daha rahat ve daha mutlu bir yaşam sürmeleri” diye konuştu.İnşaat Mühendisi Recep Kemal Atakan, Mersin’den Adıyaman’a giderek konteyner kent kurulumuna destek olan gönüllülerden. Atakan,  “Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mezitli Belediyesi’nin ortak girişimleri sonucu buraya geldik. Yaraları biraz sarabilirsek, ne mutlu bizlere. Afetzede kardeşlerimizin sığınabilecekleri güzel yerler hazırlandı. Yer seçimi çok güzel. Altyapısı yapılmış, yağmur yağdığı zaman göl içerisinde kalmayacak. Bu da mutlu ediyor bizi. İnşaat mühendisi olduğum için, zaten çalışmaya başlamadan önce gözlemledim. Her şeyin içinde olduğu mini bir şehir olması apayrı güzel. Demek ki düşünsel olarak, icraat olarak da oraya kadar geldik. Bunlar sevindirici” dedi.

Haldun OKDEMİR

Anahtar Kelimeler: AdıyamanKonteyner

    Yorumlar

banner99
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

banner68
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Guncel Haber Tamsayfa.Net - 17 Şubat 2021 Manşeti
ARŞİV