04 Haziran 2020 Perşembe

Dünyanın en büyük mülteci nüfusu Türkiye’de

Çocuk İstismarı ve ihmal..

17 Ekim 2019, 16:20
Çocuk İstismarı ve ihmal..
Çiğdem Gelbul Paydak
  Son zamanlarda çok fazla karşılaştığımız toplumun önemli bir sorunu olarak karşımıza çıkan çocuk İhmali ve İstismarı ile ilgili konuda Mersin Kent Konseyinde birlikte Çocuk Meclisini kurduğumuz Mersin Üniversitesi Adli tıp Ana bilim dalı öğretim üyesi ve Mersin Üniversitesi Çocuk  Koruma ve Araştırma Uygulama  Merkezi kurucu Müdürü , Prof.Dr.Halis Dokgöz ile yaptığımız görüşmeyi sizlere aktarmak istiyorum.Çocuk İstismarı, 0-18 yaş grubundaki çocukların kendisine bakmakla yükümlü kişi veya kişiler tarafından, zarar verici olan , kaza dışı  ve önlenebilir bir davranışa maruz kalmalarıdır.

İstismar Tipleri

Fiziksel istismar.

Cinsel istismar.

İhmal.

Kısaca açıklamak gerekirse;

Fiziksel istismar

Çocuğun kaza dışı,  fiziksel açıdan zarar görmesi ve bedensel bütünlüğünün bozulmasıdır, en yaygın rastlanılan ve belirlenmesi en kolay olan istismar tipidir.

Duygusal İstismar

Çocuğu etkileyen tutum ve davranışlara maruz kalarak veya gereksindikleri ilgi, sevgi  ve bakımdan yoksun bırakılarak , psikolojik hasara uğratılmaları durumudur ki tanımlanması en zor , ancak en sık rastlanan istismar türüdür.

İstismara Neden olan Davranışlar

Yakın çevrede bulunan, ilişkili erişkinlerce reddetme, aşağılama, yalnız bırakma, korkutma, yıldırma, tehdit etme, sık eleştirme , yaşının üzerinde sorumluluklar bekleme , önemsememe, küçük düşürme, alaylı konuşma, aşırı baskı ve otorite kurma gibi sebepler olarak sıralayabiliriz.

Yetişkinlerin bu tür davranışlarına maruz kalan çocuklarda , aileden uzaklaşma , gergin olma, bağımlı kişilik geliştirme, değersizlik duyguları ve uyumsuzca saldırgan davranışlar gözlemlenir.

 Çocukların nasihatten çok iyi bir örneğe ihtiyaçları vardır...

 Sevgi ve Saygılarımla,

ÇİĞDEM GELBUL PAYDAK

    Yorumlar

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

banner48
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Bölge'nin En Güncel Haberi Tamsayfa.Net - 23 Mayıs 2019 Manşeti
ARŞİV
banner41